Spotkanie z Zenonem Gierałą

Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzbicy 26 listopada zorganizowała spotkanie z pisarzem- Zenonem Gierałą. Przybyli na nie uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół podstawowych w Dąbrówce Warszawskiej, Łączanach, Polanach i Zalesicach. Zenon Gierała jest naszym regionalistą i zajmuje się gromadzeniem informacji dotyczących ziemi radomskiej i nie tylko. W swoim dorobku ma między innymi „Baśnie i legendy ziemi radomskiej”, „Cztery pory roku”, czy też „Opowieści przydrożnych kapliczek”. Na spotkanie w Wierzbicy autor przywiózł prosto z wydawnictwa swoja najnowsza książkę „Cygańskie srebro. Baśnie polskich Cyganów nizinnych”.

Podczas spotkania opowiadał uczniom legendy o zamkach, miejscowościach i wydarzeniach ziemi radomskiej. Niektóre z nich były pełne grozy.

W drugiej części spotkania pan Zenon prowadził narrację między innymi o zwyczajach Andrzejkowych, panujących na naszym terenie w minionym stuleciu. Młodzież była ciekawa własnej przyszłości i chętnie brała udział we wróżbach i innych zabawach związanych z tą tradycją.

Na zakończenie pisarz nawiązał również do swojej najnowszej książki i wprowadził uczestników spotkania w kulturę i tradycje romskie.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczestników tym bardziej, że po spotkaniu można było nabyć książkę wraz z autografem.